مقدمه

روز 7 آوریل برابر با 18 فروردین ماه «روز جهانی بهداشت» نام گرفته است و همه ساله برنامه­هایی در گرامی­داشت این روز در سراسر جهان برگزار می­شود. اما نظر به اهمیت «سلامتی» در زندگی آحاد جامعه و نقشی که انسان سالم می­تواند در شکل­دهی جامعه سالم داشته باشد، تعیین زمان بیشتر از یک روز برای گرامی­داشت برنامه­های مرتبط با سلامت و تکریم فعالیت­های دست­اندرکاران عرصۀ بهداشت و درمان مورد توجه قرار گرفت. در این راستا اداره کل روابط عمومی وزارت متبوع در سال 1381، پیشنهاد نام­گذاری روزهای 24- 18 فروردین­ماه را به عنوان «هفتۀ سلامت» به وزیر محترم وقت ارایه داد و با پیگیری­های انجام شده در جلسۀ مورخ 2/4/81 کمیسیون نامگذاری روزهای خاص شورای فرهنگ عمومی کشور تصویب شد و با مصوبۀ جلسۀ 53 مورخ 5/8/81 شورای­عالی انقلاب فرهنگی از سال 1382 در تقویم رسمی کشور گنجانده شد. از آن زمان به بعد همه ساله با اجرای برنامه­های متنوع این هفته گرامی داشته می­شود.

بی­شک «هفتۀ سلامت» فرصت مغتنمی است تا با بیان اهمیت و جایگاه بسیار مهّم و سهم آن در تحقق توسعۀ پایدار، بر مشارکت مردم و همراهی مجموعه نهادهای حاکمیتی و اجرایی تأکید شود. از طرفی این هفته فرصتی است تا با بازنگری و نگاه مجدد به توانمندی­ها؛ دستاوردها و انتظارات موجود برای پاسخ­گویی منطقی و شایسته به مردم، بازتوانی مضاعف و در قالب یک برنامۀ منسجم و کلان همراه با سایر دستگاه­های مسئول در مسیر تحقق سلامت مردم گام برداریم.

 

 

 

 

الف) اهداف

1-    فرهنگ­سازی و اطلاع­رسانی در راستای ارتقای سلامت و تأکید بر اصلاح روش­های زندگی برای تأمین سلامتی مردم و به ویژه با موضوع «شعار سال».

2-    تبیین اهمیت سلامت در برقراری «توسعۀ پایدار» و تبیین شعار «انسان سالم؛ محور توسعۀ پایدار».

3-    جلب مشارکت مردم و همکاری عمومی در راستای توجه به نقش سلامت و پیش­گیری برای داشتن جامعه­ای سالم.

4-    جلب حمایت سیاست­گذاران و مدیران ارشد در پشتیبانی از برنامه­های سلامت.

5-    جلب مشارکت همکاری­های بین­بخشی و دستگاه­های مرتبط با سلامت مردم.

6-     جلب مشارکت سازمان­های غیردولتی مردم­نهاد در سلامت جامعه.

7-    برجسته­سازی موفقیت­ها و دستاوردهای حوزۀ سلامت و بیان چالش­های موجود و انتظارات.

8-    تکریم فعالیت­های دست­اندرکاران حوزۀ بهداشت و درمان و تقدیر از فعالان این حوزه.

9-    تبیین عوامل موثر بر سلامت جامعه و توجه دادن مردم و دست­اندرکاران نظام سلامت به موضوع شعار.

 

الف) سیاست­های اجرایی

1-    هماهنگی کامل درون­سازمانی در اجرای فعالیت­ها و تقسیم کار به شیوه عادلانه و تخصصی.

2-    جلب مشارکت همکاری­های بین­بخشی و دستگاه­ها در اجرای مناسب برنامه­ها.

3-    اجرای برنامه­های کاملاً علمی و اثربخش و پرهیز از فعالیت­های صرقاً تبلیغی و غیرضرور.

4-    توجه ویژه به صرفه­جویی در هزینه­ها و ملاک قراردادن «هزینه- اثربخشی» در تمام زمینه­ها به ویژه در ارزیابی فعالیت­های دانشگاه­ها.

5-    ایجاد زمینه مناسب برای به اشتراک گذاشتن طرح­ها، ایده­ها و برنامه­های تمام حوزه­ها، سازمان­ها، دانشگاه­ها و اطلاع­رسانی مناسب. 

6-     تقدیر و تشکر ویژه از تلاش­های ارزشمند تمام عوامل و دست­اندرکاران فعال برگزاری هفتۀ سلامت.

 

ب) زمان

7- 1 ارديبهشت ماه 1395

(تذکر مهم: روز جهانی بهداشت 18 فروردین ماه است. با توجه به تعطیلات عید نوروز و فرصت محدود برنامه­ ریزی و اجرا، زمان پیشنهادی، 7-1 ارديبهشت در نظر گرفته شده است.)

شعار سال و عناوین روزهای هفتۀ سلامت 1395

World Health Day 2016:
“Beat Diabetes“

هفته سلامت: 7-1  ارديبهشت 1395

 

 

شعار بهداشتي سال:

غلبه بر دیابت

روزشمار هفته سلامت:

روزشمار هفته سلامت 95 بشرح زیر است:
چهار‌شنبه، 1 ارديبهشت 95: عزم ملي براي تحقق اهداف سند بيماري‌هاي غيرواگير
پنج شنبه، 2 ارديبهشت 95:  بهداشت عمومي
جمعه، 3 ارديبهشت 95: فعاليت بدني، ورزش و سلامت
شنبه، 4 ارديبهشت 95: غلبه بر ديابت با تحرك و تغذيه سالم
يك شنبه، 5 ارديبهشت 95: سلامت، نقش غذا و دارو
دوشنبه،6 ارديبهشت 95: اقتصاد مقاومتي اقدام و عمل در حوزه سلامت
سه‌شنبه، 7 ارديبهشت 95: آموزش، خود مراقبتي و سلامت

 

د) برنامه­های پیشنهادی

   به منظور هرچه بهتر برگزار شدن «هفتۀ سلامت» و تحقق اهداف تعیین شده، مجموعه برنامه­ هایی به شرح جدول زیر پیشنهاد می­شود. یادآوری این نکته ضروری است که برنامه ­های ارایه شده صرفاً پیشنهادی است که در کمترین زمان تدوین شده و قطعاً نیاز به بازبینی و اعمال نظرات صاحب­ نظران دارد. 

 

برنامه­ های پیشنهادی «گرامی­داشت هفتۀ سلامت 1395»

 

ردیف

شرح برنامه/ فعالیت

مسئول برنامه و همکاران

1

§         تشکیل ستاد برگزاری مراسم هفته سلامت در ستاد مرکزی با حضور نمایندگان معاونت­ها، سازمان­ها و دانشگاه­های علوم پزشکی در قالب کمیته­هاي: کمیته آموزش و تولید محتوا، کمیته اجرایی برنامه­های تخصصی شعار، اطلاع­رسانی و انتشارات، ارتباطات بین­بخشی، ارتباط با رسانه­ها، انتخاب و معرفی فعالان عرصه سلامت و کمیتۀ بودجه و پشتیبانی و هم­چنین تشیکل ستادهای استانی در دانشگاه­های علوم پزشکی و هدایت برنامه­های گرامی­داشت این هفته.

(در صورت ضرورت کمیته پیگیری ملاقات با مقامات عالی­رتبۀ کشوری نیز ایجاد خواهد شد.)

(توجه ویژه به جلب مشارکت تمام نهادهای مرتبط با سلامت بسیار مهم است.)

مسئول: دبیر ستاد

همکاران: سازمان­های مرتبط

2

§         قطعی شدن نام­گذاری مناسب روزهای هفته سلامت و تدوین دستورالعمل بزرگ­داشت هفتۀ سلامت با توجه به نام­گذاری روزهای هفته و ارسال این دستورالعمل به سازمان­های وابسته، دانشگاه­ها و دانشکده­های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی سراسر کشور.

مسئول: دبیرخانه ستاد برگزاری

3

§         تدوین پیام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تدوین و صدور بیانیه ستاد برگزاری هفته سلامت و تدوین قطعنامه همایش ویژه روز جهانی بهداشت با تأکید براهمیت سلامتی و ضرورت تبیین جایگاه و اهمیت نقش سلامت در جامعه.

مسئول: کمیته آموزش و تولید محتوا

4

§         برگزاری با شکوه مراسم روز جهانی بهداشت با حضور معاون اول رئیس­جمهوری، وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش، کشور و جمعی از مسئولین سازمان­های مختلف کشوری و لشگری و دست­اندرکاران نظام سلامت با اجرای برنامۀ­های متنوع و با رویکرد کمپین ملی سبک زندگی سالم و آغاز همزمان نمایشگاه­های ویژه خودمراقبتی در 22 فرهنگسرای شهر تهران و 52 دانشگاه ع. پزشکی و کمپین­های پیش­بینی­شده (کمپین سبک زندگی سالم برای دانشجویان، کارکنان دولت، سربازان، دانش­آموزان، کمپین پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه و مدارس، کمپین زندگی عاری از خطر برای دانش­آموزان دبیرستانی و کمپین قلب سالم برای دبیران مدارس و والدین دانش­آموزان)

مسئول: دبیرخانه ستاد برگزاری

5

§         تقدیر از حامیان و خيّرين نظام سلامت با حضور مسئولان ارشد و وزاری مرتبط و جمعی از مسئولین سازمان­های مختلف کشوری و لشکری و اهدای  لوح سپاس به آن­ها در همان مراسم روز جهانی بهداشت.

مسئول: دبیرخانه ستاد برگزاری

کمیتۀ انتخاب و معرفی فعالان عرصه سلامت

6

§         برپایی همایش­های علمی و اطلاع­رسانی با هدف ارتقای آگاهی مردم، پزشکان و گروه پزشکی درباره شعار سال با امتیاز بازآموزی ویژه گروه پزشکی با هماهنگی آموزش مداوم، نظام پزشکی و واحدهای ذیربط.

مسئول: کمیته تخصصی شعار سال

7

§         ملاقات و دیدار دست­اندرکاران و فعالان نظام سلامت کشور با مقامات عالی رتبۀ کشور به منظور ارایۀ گزارش عملکرد این حوزه و دریافت رهنمودهای آنان و جلب توجه افکار عمومی به اهمیت سلامت و نقش­محوری آن که طی این برنامه وزیر، معاونین و مدیران ارشد وزارتخانه و سایر دست­اندرکاران نظام سلامت با رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران دیدارهای جداگانه خواهند داشت.

مسئول: پیگیری ملاقات با مقامات عالی­رتبۀ کشوری

8

§         اجرای برنامه­های ویژه در تمام مدارس سراسر کشور با هماهنگی و هم­کاری وزارت متبوع شامل: سخنرانی مدیران، کارشناسان، معلمان و بهداشت­کاران مدارس در خصوص اهمیت سلامت و موضوعات مرتبط با آن و ارایۀ اطلاعات سلامتی و تبیین اهمیت سلامت برای دانش­آموزان از این طریق و پخش فیلم و توزیع مواد آموزشی در این زمینه.

مسئول: ارتباطات بین­بخشی

9

§         هماهنگی با شورای سیاست­گذاری ائمۀ جمعۀ کشور به منظور تبیین اهمیت هفتۀ سلامت و اختصاص بخشی از سخنان ائمۀ محترم جمعه سراسر کشور در خطبه­های نمازجمعه به بحث سلامت و دستاوردهای بخش بهداشت و درمان و هم­چنین هماهنگی با این شورا در خصوص سخنرانی روسای دانشگاه­های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی و روسای شبکه­های بهداشتی و درمانی قبل از خطبه­های نمازجمعه و حضور مقام محترم وزارت یا معاون محترم سلامت در نماز جمعۀ هفتۀ سلامت تهران.

مسئول: ارتباطات بین­بخشی

10

§         برگزاری کنفرانس مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی مقام محترم وزارت، معاونین و مدیران وزارتخانه و هم­چنین برگزاری کنفرانس خبری رئیس و دبیر ستاد برگزاری هفتۀ سلامت باحضور خبرنگاران رسانه­های گروهی در خصوص برنامه­های هفتۀ سلامت و دستاوردهای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

مسئول: کمیتۀ ارتباط با رسانه­ها

11

§         برگزاری «مراسم ملی عیادت از بیماران و کمک به بیماران بی­بضاعت» با حضور مقام محترم وزارت، معاونین و مدیران ارشد وزارتخانه در بیمارستان­های تهران در روز جمعه هفتۀ سلامت به منظور توسعۀ فرهنگ عیادت از بیماران و کمک به بیماران بی­بضاعت و برگزاری مراسم مشابه در سراسر کشور و جلب مشارکت خيّرین.

مسئول: دبیرخانه ستاد برگزاری

12

§         برپایی پایگاه­های اطلاع­رسانی سلامتی و آموزش همگانی و ارتقای اطلاعات سلامتی مردم و استقرار آن­ها در فرهنگ­سراها، میادین و مراکز عمومی.

مسئول: ارتباطات بین­بخشی

13

§         پوشش خبری و اطلاع­رسانی مناسب از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و سایر رسانه­های گروهی در خصوص برنامه­های هفتۀ سلامت و دستاوردهای بخش بهداشت و درمان کشور و هم­چنین جلب مشارکت رسانه­های گروهی و صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران در ویژه برنامه­های این هفته.

مسئول: کمیتۀ ارتباط با رسانه­ها

14

§         برپایی غرفه «سلامت» با هدف ترویج فرهنگ بیماریابی، تشخیص و درمان بیماری­ها در حاشیه مراسم روز جهانی بهداشت.

مسئول: کمیته تخصصی شعار سال

15

§         جلب مشارکت سازمان­های بین­المللی در برنامه­های بزرگ­داشت هفتۀ سلامت از طریق جلسات با نمایندگان صندوق جمعیت ملل متحد، سازمان یونسکو، صندوق کودکان ملل متحد و سازمان جهانی بهداشت در ایران.

مسئول: ارتباطات بین­بخشی

16

§         برگزاری «تورهای تبلیغاتی» با حضور گروه­های هدف هم­چون دانشجویان، روزنامه­نگاران، دانش­آموزان، اعضای هیأت علمی و کارکنان و بازدید از طرح­ها و برنامه­های شاخصی که قابلیت بازدید داشته باشند.

مسئول: کمیتۀ اطلاع­رسانی و انتشارات

مسئول: کمیتۀ تبلیغات و انتشارات

17

§         شناسایی و معرفی سیاستگذاران، مدیران ارشد و کارشناسان نظام سلامت و برنامه­ریزی مناسب برای حضور آنان در برنامه­های مختلف صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و درمان و هماهنگی با شبکه­های مختلف صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برای انعکاس برنامه­ها.

مسئول: کمیتۀ اطلاع­رسانی و انتشارات

مسئول: کمیتۀ ارتباط با رسانه­ها

18

§         تهیۀ تیزر تلویزیونی شعار هفتۀ سلامت و پخش آن از سیمای جمهوری اسلامی ایران و همچنین درج مضامین و شعارها و پیام­های سلامتی در روزنامه­های کثیرالانتشار در طی روزهای هفتۀ سلامت و ارسال متون رسانه­ای و مقالات مرتبط با موضوع شعار سال برای آحاد جامعه به رسانه­های گروهی.

مسئول: کمیتۀ اطلاع­رسانی و انتشارات

مسئول: کمیتۀ ارتباط با رسانه­ها

19

§         هماهنگی با شرکت مخابرات ایران، گاز و وزارت نیرو به منظور درج پیام اصلی هفتۀ سلامت بر روی قبوض آب، برق و تلفن با هدف توسعۀ فرهنگ سلامت و ارتقای آگاهی­های عمومی در خصوص شعار سال.

مسئول: ارتباطات بین­بخشی

20

§         هماهنگی با اداره کل امور اقلیت­های دینی به منظور گرامی­داشت روز جهانی بهداشت در کلیساها، آتشکده­ها و مکان­های فرهنگی و ورزشی وابسته و ارسال شعارهای ویژۀ هفتۀ سلامتی برای شورای خلیفه­گری ارامنۀ، انجمن آشوری­ها، انجمن کلیمیان و انجمن زرتشتیان به منظور فرهنگ­سازی در زمینه شعار سال.

مسئول: ارتباطات بین­بخشی

21

§         تهیه و چاپ بروشور طرح­های شاخص­های وزارت متبوع و گزارش اقدامات صورت گرفته در زمینۀ سلامت مردم و ارسال آن برای مسئولین، مدیران، سازمان­ها، ارگان­ها و مجامع بین­المللی.

مسئول: کمیتۀ اطلاع­رسانی و انتشارات

22

§         طراحی آرم ویژۀ «هفتۀ سلامت»، چاپ بروشور، پمفلت، و پوستر و سایر مواد آموزشی و تبلیغاتی در سطح ملی و هم­چنین تولید پلاکارد و برزنت­های حاوی شعارهای گرامی­داشت هفتۀ سلامت و نصب آن­ها در معابر و خیابان­های سطح شهر تهران و شهرستان­های سراسر کشور با جلب مشارکت شهرداری تهران.

مسئول: کمیتۀ اطلاع­رسانی و انتشارات

23

§         هماهنگی با سازمان تربیت بدنی در خصوص برگزاری مسابقات مختلف ورزشی ویژۀ هفته سلامت و بهره­برداری مناسب از اماکن ورزشی در ایجاد محیط شهری سالم و برنامه­ریزی مشترک در ارایه و طراحی برنامه­هایی برای تبیین نقش ورزش در تأمین سلامت جامعه و هم­چنین هماهنگی با وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه­های علوم پزشکی کشور در خصوص برگزاری مسابقات ورزشی در سطح دانشگاه­های علوم پزشکی و مدارس کشور.

مسئول: ارتباطات بین­بخشی

24

§         برگزاری مسابقۀ نقاشی ویژه دانش­آموزان دربارۀ «شعار سال» و اهدای جوایز و یادمان به صاحبان نقاشی­های برتر و هم­چنین هماهنگی با وزارت آموزش و پرورش در خصوص اختصاص موضوعات انشاء مدارس کشور در طی هفتۀ سلامت به موضوعات مرتبط با سلامت و جمع­آوری انشاء های ارسال شده و اهدای جوایز به صاحبان آثار برگزیده.

مسئول: ارتباطات بین­بخشی

25

§         تهیه و تدوین خلاصه گزارش فعالیت ها، دستاوردها و پیشرفت­های وزارت متبوع و ارایۀ آن به مقامات مسئول کشور، نهادها، سازمان­ها و مجامع بین­الملل نظر به این­که توفیقات و دستاوردها یکی از راهبردهای عمدۀ حاکم بر جریان اطلاع­رسانی است.

مسئول: کمیتۀ اطلاع­رسانی و انتشارات

26

§         هماهنگی با مرکز توسعۀ شبکه و ارتقای سلامت به منظور مشارکت بهورزان خانه­های بهداشت و رابطان بهداشت در برنامه­های هفتۀ سلامت و اطلاع­رسانی و انتقال پیام­های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت به خانوارهای تحت پوشش و حضور فعال آن­ها در سایر برنامه­های هفته سلامت.

مسئول: دبیرخانه ستاد برگزاری

27

§         برنامه­ریزی برای افتتاح و بهره­برداری از پروژه­های بهداشتی- درمانی و آموزش پزشکی در سطح کشور به طور همزمان با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران.

مسئول: دبیرخانه ستاد برگزاری

28

§         تهیۀ کیت­ حاوی خودکار، تقویم سلامت، کتابچۀ آموزشی، بروشور و ویژه­نامه به مناسبت روز جهانی بهداشت و اهداء به سازمان­ها، دانشگاه­های علوم پزشکی و میهمانان ویژه مراسم روز جهانی بهداشت.

مسئول: کمیتۀ اطلاع­رسانی و انتشارات

29

§         هماهنگی با شهرداری در خصوص اطلاع­رسانی مناسب از طریق تابلوها، بیلبوردها و فرهنگ­سراها در روزهای هفته سلامت و در طی سال در خصوص اطلاع­رسانی موثر درباره شعار سال.

مسئول: ارتباطات بین­بخشی

30

§         مکاتبه با شرکت پُست جمهوری اسلامی ایران به منظور طراحی و انتشار تمبر ویژه روز جهانی بهداشت و هفتۀ سلامت و ترجیحاً با موضوع خودمراقبتی یا بیماری­های منتقله.

مسئول: ارتباطات بین­بخشی

31

§         تولید بسته­های آموزشی ویژه برای گروه­های مختلف جامعه و بر حسب موقعیت زندگی، تحصیلی، کار و... و همچنین تولید بسته­های ویژه برای پزشکان به منظور توانمندسازی در آموزش بیماران برای خودمراقبتی یا شعار انتخابی نهایی سال.

(کمپین سبک زندگی سالم برای دانشجویان، کارکنان دولت، سربازان، دانش­آموزان، کمپین پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه و مدارس، کمپین زندگی عاری از خطر برای دانش­آموزان دبیرستانی و کمپین قلب سالم برای دبیران مدارس و والدین دانش­آموزان)

مسئول: کمیتۀ اطلاع­رسانی و انتشارات

مسئول: ارتباطات بین­بخشی

32

§         جلب مشارکت از هنرمندان موسیقی پاپ کشور در خصوص تولید قطعات موسیقی در خصوص سلامت جامعه. (هماهنگی با 10 خواننده مطرح موسیقی پاپ)

مسئول: ارتباطات بین­بخشی

33

§         برگزاری مراسم تقدیر و تشکر از تلاش­های ارزشمند تمام عوامل فعال در برگزاری هفتۀ سلامت و دبیران ستاد هفتۀ سلامت سازمان­ها، دانشگاه­ها و دانشکده­های علوم پزشکی و سایر دست­اندرکاران  فعال در این هفته با حضور مقام محترم وزارت و اهدای لوح یادبود به آنان و هم­چنین ارسال پیام تشکر مقام محترم وزارت از مشارکت و همکاری­های ارزندۀ سازمان­ها و ارگان­­های برون­سازمانی فعال در برگزاری «هفته سلامت».

مسئول: کمیتۀ انتخاب و معرفی فعالان

34

§         تهیۀ آلبوم عکس و آرشیو فیلم از مراسم و برنامه­های متنوع «هفتۀ سلامت» و هم­چنین جمع­آوری، تهیه و تدوین و چاپ گزارش نهایی مراسم و برنامه­های این هفته در راستای مستندسازی فعالیت­ها و اقدامات صورت گرفته در این هفته و استفاده و بهره­برداری در برگزاری هرچه بهتر برنامه­های سال­های آتی هفتۀ سلامت.

مسئول: کمیتۀ اطلاع­رسانی و انتشارات

35

§         تجزیه و تحلیل اقدامات و فعالیت­های صورت گرفته در هفتۀ سلامت با انجام نظرسنجی­های موردی و بررسی فرم­های ارزیابی معاونت و دانشگاه­ها و انتخاب و معرفی واحدهای فعال و برتر.

مسئول: کمیتۀ اطلاع­رسانی و انتشارات