ام اس چیست ؟

بیماری مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری ناهمگون است . سیر این بیماری و علائم آن در بین افراد مختلف و حتی در یک بیمار ، بسیار متغیر و غیر قابل پیش بینی است . بسیاری از بیماران مبتلا به ام اس زندگی طبیعی داشته و مدت ها بدون علامت باقی می مانند.

بیمار ی ام اس با بروز علائم موسوم به عود یا relapseمشخص می شود . این علائم اغلب بعد از چندین روز یا چند هفته به طور کامل یا نسبی رفع شده و بیمار وارد مرحله remissionیا فروکش می شود .

بیماری ام اس یک بیماری ناهمگون و مادام العمر می باشد که مناطق متعددی از سیستم اعصاب مرکزی را درگیر ساخته ، منجر به ایجاد ضایعاتی موسوم به اسکلروز در مغز و یا نخاع می شود.

در بدن ما سیستم اعصاب مرکزی (متشکل ازمغز و نخاع ) به عنوان مرکز فرماندهی بدن ،کنترل کننده حرکات عضلات و دریافت کننده پیام های حسی از سیستم اعصاب محیطی (اعصاب حسی و حرکتی )و تفسیر کننده آنها می باشد .رشته های عصبی مسوول ارتباط بین قسمت های مختلف بدن می باشند .

مثال :

-        در حین تماس با لیوان داغ ،پیام از طریق اعصاب حسی محیطی به سیستم اعصاب مرکزی منتقل می شود .

-        سیستم اعصاب مرکزی تصمیم می گیرد که لیوان داغ را رها کند (ودستور رها کردن لیوان را به اعصاب محیطی صادر می کند )

-        در نتیجه اعصاب محیطی به عضلات بازو دستور می دهد که لیوان را رها کند.

پیام های الکترونیکی در طول اعصاب انتقال یافته و باعث ارتباط مغز با نقاط مختلف بدن می شود . با معاینه رفلکس های عصبی ، سیستم اعصاب بدن قابل ارزیابی می باشد .(مثلا رفلکس زانو یا آرنج از طریق یک چکش رفلکس قابل آزمایش است ).عملکرد رفلکس ها می تواند به ما در تشخیص بیماری های مغز و اعصاب کمک کند .

 

 

ادامه مطلب